آموزشی

چگونگی رفع نشت شیرالات اهرمی

چکه کردن شیر آب یکی از شایع ترین علت های به هدر رفتن آب است. روش رفع چکه آب در شیر اهرمی به محل و دلیل چکه شیر آب بستگی دارد. محل چکه شیر اهرمی می تواند زیر دسته اهرمی، محل اتصال شیر به لوله آب، کف شیرآلات روشویی و ظرفشویی، اطراف آبریز و… باشد. بسته به این که چکه کردن شیر اهرمی در کدام بخش شیرآلات رخ دهد فرایند تعمیر چکه شیر آب متفاوت است.
دلیل چکه شیر آب چیست؟ برای رفع چکه آب در شیر اهرمی از کجا شروع کنید؟
چکه کردن شیر اهرمی می تواند در بخش های متفاوتی از شیرآلات رخ دهد که از چکه کردن شیر آب از محل اتصال شیر به لوله کشی تا نشت آب از زیر دسته اهرمی و یا تنه شیرآلات گسترده است. علت چکه کردن شیر آب در هر یک از این بخش ها متفاوت است و راه حل خاص خود را دارد. ابتدا محل دقیق چکه کردن شیر اهرمی را بیابید و با توجه به دلیل چکه شیر آب، راه حل مناسب جهت رفع چکه آب در شیر اهرمی را از موارد زیر انتخاب کنید.

شایع ترین دلیل چکه شیر آب: اشکال در کارتریج
شیرآلات اهرمی از بادوام ترین انواع شیرآلات هستند که چکه کردن آن ها به این سادگی اتفاق نمی افتد. رایج ترین علت چکه شیر اهرمی خصوصاً اگر از ریز دسته اهرمی باشد، بروز اشکال در کارتریج است. با دنبال کردن مراحل زیر به آسانی می توانید کارتریج شیر اهرمی مورد نظر خود را تعویض و در جهت رفع چکه شیر اهرمی اقدام کنید:

ابتدا جریان آب را از فلکه اصلی و یا به کمک دو عدد شیر پیسوار آبی و قرمز کوچک زیر سینک روشویی و ظرفشویی قطع کنید.
نگین آبی و قرمز (در بعضی مدل ها فلزی و در بعضی مدل ها پلاستیکی) را از جای خود در آورید. این بخش همان نشانگر آب سرد و گرم است که بسته به مدل ممکن است در پشت و یا جلوی دسته اهرمی قرار گرفته باشد.
پیچ زیر نگین آبی و قرمز را به کمک آچار آلن باز کنید.
دسته اهرمی شیر را با کمی فشار از جای خود خارج کنید.
پس از برداشتن دسته اهرمی، قالپاق شیر را که مانند یک درپوش است مشاهده می کنید. قالپاق را به راحتی و با چرخش دست از جای خود خارج کنید.
با خارج کردن قالپاق با یک مهره بزرگ زرد رنگ روبه رو می شوید که اصطلاحاً مهره کارتریج نام دارد. این مهره را به وسیله آچار در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا باز شود.
اکنون کارتریج معیوب را از جای خود خارج کنید و آن را با یک کارتریج نو تعویض کنید. دقت کنید پایه های کارتریج نو حتما در جای خود بر روی بدنه شیر قرار گیرد.
به ترتیب مهره کارتریج، قالپاق، دسته اهرمی و پیچ و نگین را در جای خود نصب کنید.
فلکه آب را باز کنید. چکه کردن شیر آب مورد نظر باید برطرف شده باشد.
علت و رفع چکه شیر اهرمی از نقطه اتصال شیر به لوله کشی سرد و گرم
چکه کردن شیر اهرمی در شیرهای توالت و دوش ممکن است ناشی از عدم سفت کردن کافی هر دو مهره و یا یکی از آنها در هنگام نصب شیر به دیوار باشد. در نتیجه آب، از بخش ورودی لوله به شیرآلات (نزدیک به دیوار) نشتی دارد. اگر مهره ها به درستی سفت شده باشند و واشر مناسب هم به کار رفته باشد ولی چکه کردن شیر اهرمی ادامه داشته باشد، ممکن است اورینگ بین دنده چپ و تنه ایراد داشته و یا فرسوده شده باشد.

نکته: در شیرهایی که به دیوار نصب می شود عمود بودن هر دو مجرای آب سرد و گرم به دیوار بسیار مهم و نشان دهنده دقت در سیستم لوله کشی داخلی ساختمان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *