آموزشی

مشکلات شیرآلات اهرمی بی کیفیت

مشکلات شیر اهرمی copy

شیرآلات اهرمی بی کیفیت بعد از چند ماه استفاده دچار مشکلاتی می شوند که کارایی آنها را از بین می برد. اما شیرآلات اهرمی با کیفیت عمر طولانی تری دارند و به تدریج ممکن است کارایی خود را از دست بدهند. در ادامه مشکلات شیرآلات اهرمی بی کیفیت را بررسی خواهیم کرد.

۱. سفت شدن دسته شیر اهرمی

دلایل سفت شدن شیر می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

خراب شدن مغزی یا کارتریج
پوسیدگی واشر
رسوب گرفتن مغزی
خشک شدن واشر و کارتریج
معمولا پس از مدتی، دسته شیرآلات اهرمی سفت می شود که در این صورت نیاز به تمیز کردن قطعات داخلی از رسوب و جرم و یا روغن کاری است.

۲. عدم تنظیم کنترل دما آب

در این حالت امکان تنظیم درجه حرارت آب ولرم امکان پذیر نیست. علت این اتفاق نیز معمولا به خرابی کارتریج و عدم توانایی در اختلاط صحیح آب و گرم باز می گردد. این مشکل را می توان با تعویض مغزی یا همان کارتریج رفع نمود.

بیشتر بدانید: کارتریج شیرآلات چیست؟

۳. نشت یا چکه کردن شیر اهرمی

نشت یا چکه کردن شیر اهرمی

مشکل آزار دهنده و درعین حال رایج در مورد کلیه شیرآلات چکه کردن است. اگرچه در مورد مدل های اهرمی این اتفاق کمتر رخ می دهد اما باز هم دور از انتظار نیست. این مسئله ضمن هدر رفتن آب پوسیدگی کابینت و خیس شدن همیشگی سطح را به دنبال دارد.

علت این اتفاق در مورد شیرآلات اهرمی ترک خوردن کارتریج و یا واشر اورینگ است. واشر اورینگ که به آن حلقه o نیز گفته می شود یک واشر لاستیکی است که روی کارتریج نصب می شود. با تعویض این قطعات مشکل چکه کردن شیر برطرف خواهد شد.

۴. بسته شدن خودکار دسته

بسته شدن خودکار دسته اصطلاحی است که برای حالت شل شدن دستگیره شیر بکار می رود. در این حالت یا پیچ نصب دسته شل شده است و یا استفاده از روان کننده سیلیکونی روی کارتریج باعث این اتفاق شده است. در هر صورت سفت کردن پیچ با آچار آلن و پاک کردن روغن اضافه می تواند این مشکل شایع را برطرف سازد.

۵. فشار کم شیر اهرمی

. فشار کم شیر اهرمی

کم بودن فشار آب اغلب در نتیجه رسوب گرفتن قطعات داخلی رخ می دهد. رفع این مشکل نیازمند باز کردن سرپوش شیر و تمیز کردن رسوبات با استفاده از سرکه و جوش شیرین است. ادامه انباشت رسوبات می تواند عملکرد مفید قطعات داخلی را مختل کرده به گونه ای که نیاز به تعویض آنها باشد.

۶. صدا دادن شیر اهرمی

صدا دادن شیر اهرمی اغلب در نتیجه هرز رفتن واشر و یا شل بودن کارتریج رخ می دهد. در این صورت می توان با تعویض واشر و یا درست جا انداختن کارتریج این مشکل را به راحتی رفع نمود.

تغییر رنگ شیرآلات اغلب درنتیجه خوردگی ناشی از درجه بالای سختی آب مشاهده می شود.

۷. زنگ زدگی و تغییر رنگ

زنگ زدگی و تغییر رنگ

تغییر رنگ شیرآلات اغلب درنتیجه خوردگی ناشی از درجه بالای سختی آب مشاهده می شود که علاوه بر آن می تواندمنجر به ایجاد مشکلات دیگری چون کاهش سرعت جریان آب، سفت شدن اهرم و بطور کلی افت عملکرد شیر شود.

بیشتر بدانید: شیرآلات سرامیکی یا اهرمی چگونه هستند؟

۸. رسوب گرفتن شیرآلات اهرمی

رسوب گرفتن مشکلی شایع برای تمامی شیرآلات کلاسیک و اهرمی است. در مناطقی که درجه سختی آب شهری بالا است، شیرآلات زودتر رسوب گرفته و دچار مشکلات مذکور می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *