آموزشی

مزایا و معایب شیرآلات اهرمی

تقسیم بندی شیرآلات اهرمی بر اساس سبک

سبک تولیدی شیر های ساخته شده می تواند مدرن و یا صنعتی برای استفاده در صنعت و یا روستیک باشد.

مزایای استفاده از شیرآلات اهرمی

همه ما می دانیم، صرفه جویی در مصرف آب، یکی از اولین و بدیهی ترین مزیت های شیرآلات اهرمی است اما در اینجا میخواهیم به طور مفصل به این مقوله و سایر مزایای شیرهای اهرمی بپردازیم.

شیرآلات اهرمی آشپزخانه

به طور معمول در سینک ظرف شویی نیاز به نصب نوعی شیر است که بتواند هر دو مسیر آب سرد و گرم را در اختیار بگذارد. در شیرآلات اهرمی این قابلیت به سادگی تعبیه شده و به راحتی می توان میزان آب خروجی را نیز تنظیم کرد. به دلیل ابعاد مناسب شیرآلات اهرمی، استفاده از آن باعث می شود که فضای بیشتر بر روی سینک ظرف شویی خالی بماند. این مزیت هم موجب نظم بخشیدن به سینک ظرف شویی است و هم موجب شست و شوی راحت تر سینک می شود.

شیرآلات اهرمی حمام

امروزه در شیر دوش حمام منازل به جای شیر آلات قدیمی، از شیر آلات اهرمی استفاده می شود. این شیر آلات به راحتی می تواند در درجه های مختلف قرار گیرد و فشار آب خارج شده از آن را در میزان دلخواه نگه داشت. این شیر آلات را می توان در هر ارتفاعی که احتیاج داشت، تنظیم کرد و این مزیت بسیار پر کاربرد است.

زیبایی شیرهای اهرمی

برای باز و بسته کردن شیر آلات اهرمی، نیازی به چرخاندن زیاد آن نیست و تنها با چرخش نیم دور می توان آن را باز کرد به همین خاطر دسترسی و استفاده از آن حتی برای کودکان نیز راحت است. همچنین این شیر آلات در شرکت های مختلف در طرح های مختلف ساخته می شوند که هر کدام دارای زیبایی های مخصوص به خود است. با نصب این شیر آلات می توانید زیبایی دو چندانی را به آشپزخانه خود ببخشید. شیر آلات اهرمی در رنگ های مختلف قابل سفارش است حتی رنگ های غیر معمول مانند قرمز و آبی. شیرآلات به رنگ طلایی معمولا طرفداران خاصی دارد که با نصب آن می توان حس لوکس بودن را به منزل داد.

 

 

صرفه جویی در مصرف آب با نصب شیر آلات اهرمی

حتما تا به حال با شیرآلات معمولی کار کرده اید. زمان که می خواهید شیر را ببندید، باید چند دور آن را بچرخانید که این کار چند ثانیه طول می کشد و در طی این زمان، همچنان آب در حال مصرف شدن است که این باعث هدر رفتن آب می شود. اما در مقابل اگر به نحوه بستن شیر آلات اهرمی دقت کرده باشید، با یک اهرم باز و بسته می شوند، این کار خیلی سریع انجام می شود و از هدر رفتن آب جلوگیری می کند. به همین خاطر است که گفته می شود، نصب شیرآلات اهرمی موجب صرفه جویی در مصرف آب می شود.

 

دوام بالای شیر آلات اهرمی 

در شیرآلات معمولی از واشر استفاده می شود، واشر استفاده شده دوام زیادی ندارد و زود دچار خرابی می شود و بر اثر خرابی آن، شیر استفاده شده چکه می کند. اما در مقابل برای ساخت  شیرآلات اهرمی به جای واشر از یک نوع دیسک استفاده شده است که باعث بالا رفتن انعطاف پذیری شیر می شود و به دلیل همین انعطاف پذیری، شیر دوام بالایی دارد و خیلی دیر خراب می شود. دیسکی که در ساخت شیرآلات اهرمی استفاده می شود، از جنس سرامیک است که این سرامیک استفاده شده نسبت به لاستیک و یا پلاستیک، دوام خیلی بیشتری دارد به همین خاطر طول عمر شیرآلات اهرمی زیاد است و خیلی طول می کشد تا فرسوده شود.

معایب شیرآلات اهرمی

طبیعی است که هر محصول تولیدی در کنار مزایا و کاربرد هایی که دارد یک سری معایب هم داشته باشد. شیرآلات اهرمی با اینکه مزیت های خیلی زیادی را هم نسبت به شیرآلات قدیمی دارند، اما یک سری مشکلات جزئی هم دارد که در زیر به طور مختصر به آن  ها می پردازیم.

  • مشکل در تنظیم کردن دمای آب سرد و گرم در شیرآلات اهرمی
  • در صورت ایراد پیدا کردن دیسک استفاده شده در شیرآلات اهرمی، ممکن است شیر چکه کند و یا نشتی دهد.
  • برخی از شیرآلات اهرمی پس از مدتی ممکن است به صورت خودکار، دسته ی اهرمی آن ها بیش از حد سفت و یا شل شوند.
  • گاهی ممکن است فشار آب در این شیرآلات راضی کننده نباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *