آموزشی

علت سفت شدن شیرآلات اهرمی

سفت شدن شیرآلات اهرمی، یکی از پرتکرارترین مشکلات این نوع شیرآلات محسوب می‌شود و افراد زیادی با آن روبرو شده‌اند. این مشکل می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. در این مقاله به طور کامل علت های سفت شدن شیرآلات اهرمی مورد بررسی قرار می‌گیرد و روش برطرف کردن این مشکل نیز در دسترس شما قرار خواهد گرفت.

شیرآلات اهرمی به عنوان یکی از بهترین شیرآلات به حساب می‌آیند که تقریباً در تمامی اماکن و منازل مدل‌های مختلف آن وجود دارد.  این شیرهای بهداشتی در انواع شیر توالت، روشویی، ظرفشویی و حمام عرضه می‌شوند و به دلیل مسائل مهمی نظیر قیمت مناسب، تنوع بالا، طرح‌های زیبا، سهولت در استفاده و سایر موارد مشابه به پرمصرف‌ترین و رایج‌ترین مدل‌ها تبدیل شده‌اند. به همین دلیل در هنگام خرید در اولویت اکثر افراد هستند و مصرف کنندگان مختلف چندین سال پیاپی با رضایت کامل از این نوع شیرهای ساختمانی استفاده می‌کنند. با این حال سفت شدن شیرآلات اهرمی به خصوص پس از استفاده طولانی مدت در بعضی از نمونه‌ها باعث دردسر تعدادی از اشخاص شده است و دنبال راهی برای رفع این ایراد هستند تا به خرید شیرآلات جدید نیازی نداشته باشند. از این رو تصمیم داریم تا این مطلب را به علت سفت شدن شیرآلات اهرمی و راه حل برطرف کردن آن اختصاص دهیم.

شیرآلات اهرمی به عنوان یکی از بهترین شیرآلات به حساب می‌آیند که تقریباً در تمامی اماکن و منازل مدل‌های مختلف آن وجود دارد.  این شیرهای بهداشتی در انواع شیر توالت، شیر روشویی، شیر آشپزخانه و شیر حمام عرضه می‌شوند و به دلیل مسائل مهمی نظیر قیمت مناسب، تنوع بالا، طرح‌های زیبا، سهولت در استفاده و سایر موارد مشابه به پرمصرف‌ترین و رایج‌ترین مدل‌ها تبدیل شده‌اند. به همین دلیل در هنگام خرید در اولویت اکثر افراد هستند و مصرف کنندگان مختلف چندین سال پیاپی با رضایت کامل از این نوع شیرهای ساختمانی استفاده می‌کنند. با این حال سفت شدن شیرآلات اهرمی به خصوص پس از استفاده طولانی مدت در بعضی از نمونه‌ها باعث دردسر تعدادی از اشخاص شده است و دنبال راهی برای رفع این ایراد هستند تا به خرید شیرآلات جدید نیازی نداشته باشند. از این رو تصمیم داریم تا این مطلب را به علت سفت شدن شیرآلات اهرمی و راه حل برطرف کردن آن اختصاص دهیم.

شیرآلات اهرمی

شیرآلات اهرمی مدل‌هایی تک دستگیره‌ای هستند که جایگزین مدل‌های کلاسیک و دو دستگیره‌ای شده‌اند. در مدل‌های قدیمی مشکلات فراوانی نظیر هرز شدن هر دو اهرم، نیاز به فشار زیاد برای باز و بسته کردن، تنظیم سخت دما، کنترل فشار دشوار و چکه کردن آب وجود داشت. در مدل‌های جدید این مشکلات به حداقل ممکن رسیده است و تنها در بعضی موارد پس از مدتی دچار مشکل سفت شدن می‌شوند که اغلب امکان رفع آن در منزل وجود دارد.

همچنین شیرآلات اهرمی در دو نوع توکار و روکار طراحی می‌شوند که تعمیرات آن‌ها به خصوص تعمیر قطعات جانبی به دلیل در داخل دیوار با خارج از دیوار قرار گرفتن متفاوت است و هر دو از بهترین‌های شیرآلات ساختمانی محسوب می‌شوند. البته مشکلاتی نظیر سفت یا هرز شدن اهرم و یا مشکل در باز و بسته کردن شیر ممکن است در هر مدلی کم و بیش وجود داشته باشد اما مسئله مهم مربوط به سهولت در تعمیر و هزینه کمتر برای تعمیرات شیرآلات است که هر دو مورد با به‌کارگیری شیرآلات اهرمی باکیفیت برندهای معتبر امکان‌پذیر می‌باشد. البته توجه داشته باشید که قیمت شیرآلات برندهای معتبر شاید کمی بالاتر باشد اما مشکلات عنوان شده در محصولات این برندها کمتر رخ می‌دهد.

4 علت سفت شدن شیرآلات اهرمی

4 علت سفت شدن شیرهای اهرمی

در مجموع چند علت مشخص می‌توانند به سفت شدن شیرآلات اهرمی منجر شوند و باز و بسته کردن یا تنظیم دما و فشار که به طور کلی توسط این شیرها به آسانی انجام می‌شود را به کاری سخت تبدیل کنند. می‌توان گفت تقریباً در تمامی موارد خراب شدن و سایر مشکلات مربوط به اهرم شامل هرز شدن، سفت شدن، چکه آب و مشکلات مشابه دیگر به دلیل ایراد در کارتریج یا مغزی شیر اتفاق می‌افتند.

البته به دلیل سادگی در ساخت و تعمیر آسان شیرهای اهرمی، پس از خرید هم نیازی به نگرانی نیست و می‌توان تعویض کارتریج آن‌ها را به راحتی حتی در منزل انجام داد. پیش از آن باید نسبت به ایراداتی از کارتریج که موجب سفت شدن اهرم می‌شوند، اطلاع کافی را کسب کنید. این ایرادات در 4 مورد وجود رسوب در کارتریج، سفت بودن مهره کارتریج، گیر گردن کارتریج و خراب شدن آن خلاصه می‌شوند.

وجود رسوب در کارتریج

طبیعتاً هر از گاهی ممکن است هر یک از قطعات شیرآلات مختلف از جمله کارتریج که در تماس مداوم با جریان آب قرار دارد، دچار رسوب گرفتگی شوند. بنابراین وجود رسوب در کارتریج می‌تواند یکی از موارد اصلی مربوط به علت سفت شدن شیرآلات اهرمی باشد و این موضوع خبر از اهمیت بالای تمیز کردن شیرآلات به صورت منظم می‌دهد. در نتیجه برای جلوگیری از سفت شدن اهرم یا حتی کاهش فشار آب به دلیل وجود رسوب در شیر باید در بازه زمانی‌های مشخص به رسوب زدایی و تمیز کردن آن‌ها به خصوص به رفع رسوب کارتریج بپردازید. البته اگر در منطقه زندگی شما سختی آب زیاد است و رسوب بیشتری وارد شیرآلات منزل می‌شوند، به‌طبع به رسوب زدایی و نظافت بیشتری هم نیاز خواهد بود.

سفت بودن مهره کارتریج

سفت بودن مهره کارتریج

 

به کارتریج‌های سرامیکی نوعی مهره متصل شده است که خرابی یا سفتی آن از دلایل اصلی سفت شدن اهرم شیرآلات به حساب می‌آید. سفت بودن مهره کارتریج دلایل مختلفی دارد که بعضی از آن‌ها شامل کیفیت پایین، ساختار نامناسب، پوسیدگی، رسوب گرفتن و حتی خراب شدن خود کارتریج شیرآلات است. برای رفع این مشکل باید مهره را به اندازه لازم سفت کرد و همچنین یکی از علائم سفت بودن مهره کارتریج می‌تواند در خشک بودن اهرم هم باشد که در صورت بی‌توجهی به وضعیت این مهره امکان خراب شدن کارتریج و حتی خود شیر وجود دارد. البته اگر بیش از حد هم شل شده باشد، موجب ایجاد ایرادات و مشکلات دیگری خواهد شد.

گیر کردن کارتریج

گیر کردن کارتریج یکی از دلایل ساده سفت شدن شیرآلات اهرمی است. در واقع گاهی جسمی خارجی مثل شن یا ماسه در داخل کارتریج شیرآلات اهرمی گیر می‌کند و به راحتی باعث سفت شدن اهرم آن‌ها می‌شود. به این ترتیب با توجه به اینکه کنترل فشار یا باز و بسته کردن شیر به کمک این قطعه انجام می‌شود، گیر کردن آن، موجب سفت شدن شیرآلات اهرمی خواهد شد و به‌طبع امکان باز و بسته کردن آسان از بین می‌رود.

خراب شدن کارتریج

فرسوده و خراب شدن کارتریج از موارد مهم مربوط به علت سفت شدن شیرآلات اهرمی است که بیشتر در مدل‌های بی‌کیفیت و غیراستاندارد وجود دارد. البته لازم به ذکر است که امکان خراب شدن قطعات از جمله مغزی شیر در هر محصولی پس از استفاده فراوان و طولانی مدت به دلیل فرسودگی وجود دارد و حتی امکان رخ دادن آن در مدل‌های باکیفیت هم در معدود موارد وجود دارد.

نتیجتاً در هر صورت باید در هنگام مواجهه با چنین ایراداتی در شیرآلات بهداشتی از راه درست اقدام کرد تا از پیشامد دوباره آن‌ها جلوگیری نمود. از این رو در ادامه روش‌های برطرف کردن مشکل سفت شدن شیرآلات را به صورت جداگانه شرح داده‌ایم تا به آسانی بتوانید این ایراد که اغلب موجب هدر رفتن آب هم می‌شود را در اسرع وقت برطرف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *